Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube

Людям із порушенням зору

Хто може бути посмертним донором?

Листопад, 22, 2024

Посмертним донором може бути дієздатна особа, якій було констатовано смерть мозку та якщо при житті ця особа надала згоду на посмертне донорство або отримано згоду на вилучення органів для трансплантації від близьких родичів. Також враховуються медичні передумови для донорства, такі як хронічні захворювання, інфекції та інші фактори, що можуть вплинути на результати трансплантації. Перед вилученням органів для трансплантації, донора ретельно обстежують на наявність захворювань та інфекцій. Дозволено вилучення лише тих органів, які відповідають показникам якості та безпеки, з метою уникнення несприятливих наслідків у реципієнта після трансплантації. Наприклад трансплантації органів від донорів з ВІЛ/СНІД, тяжкими системними інфекціями, активною формою туберкульозу, злоякісними пухлинами (крім пухлин головного мозку) заборонені, оскільки можуть нести в собі ризики для реципієнтів.

Забороняється вилучення органів для трансплантації у особи з констатованою смертю мозку у разі:

  • Наявності в Єдиній державній інформаційній системі трансплантації відомостей про надану такою особою прижиттєво письмову незгоду на посмертне донорство
  • Відсутності письмової згоди на посмертне донорство одного з близьких родичів
  • Заборони на вилучення органів з тіла донора відповідно до рішення суду або правоохоронних органів
  • Отримання обґрунтованих заперечень судово-медичного експерта на вилучення анатомічних матеріалів з тіла донора-трупа за наявності відповідного судового рішення або рішення органу досудового розслідування про проведення судової експертизи

Також забороняється вилучення органів у осіб, які належать до категорії дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, визнаних в установленому законом порядку недієздатними, осіб, особистість яких не встановлена (невстановлені особи), а також осіб, які загинули в результаті проведення антитерористичної операції та інших бойових дій під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та інших бойових дій.

(Згідно пункту 4, статті 17 Закону України “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині” https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2427-19#Text).