🇺🇦 З 2019 року в Україні діє закон, який дозволяє пересаджувати органи від померлих донорів. Попри війну трансплантація продовжує розвиватися і рятувати життя сотням людей.
☝ Кожен повнолітній українець може і зараз визначитися – чи згоден він після смерті стати донором органів. Для цього потрібно написати письмову заяву про свою згоду або незгоду щодо посмертного донорства. Цю заяву внесуть до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ). Така інформація є закритою і стає доступною лише у разі, якщо людині діагностували смерть мозку.
👉 Заяву про рішення щодо донорства можна написати трансплант-координатору у будь-якій лікарні. Знайти найближчий до вас заклад можна на сайті https://utcc.gov.ua у розділі «Регіональні центри».
Також це можна зробити в Українському центрі трансплант-координації.
👉 Заяву треба подавати особисто і мати при собі паспорт або ID-картку та індивідуальний податковий номер.
👉 Якщо в людини з якихось причин не виходить подати письмову заяву, вона може повідомити про своє рішення щодо посмерного донорства родичів. Тоді у відповідній ситуації вони зможуть передати побажання трансплант-координатору. Якщо в ЄДІСТ зареєстрована заява про згоду-незгоду на посмертне донорство, ніхто з родичів померлого не може її заперечити.
👉 Людина має право за життя змінювати свої рішення – кількість заяв щодо згоди/незгоди на донорство, які вносяться до ЄДІСТ, не обмежена. Остання заява є вирішальною і нівелює всі попередні.
👉 Планувалося, що у 2022 році заяву щодо посмертного донорства можна буде подати через застосунок «Дія», але через війну така функція наразі ще недоступна.
☝ Важливо. Посмертними донорами органів не можуть бути діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; люди, визнані недієздатними; ті, чия особистість невстановлена. Також у законі чітко прописано – посмертними донорами не можуть бути військовослужбовці, які загинули під час бойових дій.